Πρακτική άσκηση φοιτητών του ΕΚΠΑ

atlas_logo

Στις αρχές του σχολικού έτους 2014-15 το 2ο Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής πιστοποιήθηκε ως φορέας υποδοχής στην πλατφόρμα για την Πρακτική Άσκηση των φοιτητών ΑΕΙ (atlas). Έκτοτε ξεκίνησε ? για πρώτη φορά στο σχολείο μας ? η υλοποίηση του Προγράμματος προαιρετικής Πρακτικής Άσκησης φοιτητών από Σχολές του ΕΚΠΑ. Το πρόγραμμα συγχρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ 2007-2013 και περιλαμβάνει παρακολούθηση της διδασκαλίας καθηγητών του σχολείου μας και ατομικές διδασκαλίες των ασκούμενων φοιτητών.

Υπεύθυνοι καθηγητές είναι οι κκ. Δελλαπόρτα Θεοδώρα (ΠΕ10), Δούκα Δέσποινα (ΠΕ02), Καρδακάς Δημήτριος (ΠΕ03) και Λιοδάκης Εμμανουήλ (ΠΕ04), ο καθένας στον τομέα της ειδικότητάς του. Εξάλλου, στο διάστημα Σεπτέμβριος-Νοέμβριος 2014, πρόσθετες ώρες διδασκαλίας προσέφεραν στην ασκούμενη φοιτήτρια του Τμήματος Φιλολογίας οι φιλόλογοι του σχολείου μας κυρίες Γιαννίκου Ιωάννα, Καββαδά Δήμητρα, Μουχτούρη Γερασιμία και Χριστοφοράκη Αικατερίνη. Την πρόταση για την εισαγωγή του Προγράμματος στη σχολική μονάδα διατύπωσε η κα Δούκα Δέσποινα, η οποία έχει και την ευθύνη της εποπτείας του.