Σχολική Διαμεσολάβηση

Στο 2o Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής, στο πλαίσιο των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας, λειτουργεί η Σχολική Διαμεσολάβηση που έχει ως βασικό στόχο της την στελέχωση και λειτουργία Ομάδας Μεσολαβητών Συμμαθητών. Τα μέλη της ομάδας αυτής διαχειρίζονται και επιλύουν, όταν τους ζητηθεί, χωρίς την παρέμβαση του διευθυντή ή των καθηγητών, συγκρούσεις μεταξύ των συμμαθητών τους, με τρόπο ειρηνικό και διαλλακτικό.  Το πρόγραμμα υλοποιείται από το 2012 με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών Βασιλικής Συριοπούλου και Θεοδώρας Δελλαπόρτα. Η μέθοδος που ακολουθείται είναι βιωματική (δραματοποίηση) και ομαδοσυνεργατική. Ενισχύεται ο ρόλος των μαθητών/τριών ως ενεργού παράγοντα της σχολικής ζωής, όπως ταιριάζει σε ένα σύγχρονο και δημοκρατικό σχολείο. Γονείς και παιδιά έχουν εκφραστεί πολύ θετικά για το πρόγραμμα και έχουν δηλώσει ότι με τέτοιους τρόπους βελτιώνονται το κλίμα και οι σχέσεις μέσα στο σχολείο.

Η Ομάδα Μεσολαβητών Συμμαθητών λειτουργούσε   από το 2012-2017. Σήμερα η διαμεσολαβητική κουλτούρα επικρατεί ως τρόπος διαχείρισης συγκρούσεων στη σχολική μας κοινότητα.

Για απορίες, διευκρινίσεις :                                                         ddellaporta@sch.gr (Θεοδώρα Δελλαπόρτα)

Διαβάστε μια σύντομη παρουσίαση του προγράμματος ΕΔΩ.

Δείτε το σποτάκι της δράσης ΕΔΩ.

Ακούστε τη ραδιοφωνική εκπομπή που ετοίμασαν τα παιδιά της ομάδας για το Μαθητικό Ραδιόφωνο (European School Radio)

Σχολική Διαμεσολάβηση μεταξύ συνομηλίκων