Δράσεις εθελοντισμού

Εθελοντική αιμοδοσία (15 Ιουνίου 2023)
  Με πρωτοβουλία της Α-Γ ΕΛΜΕ και σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, κυρίες Βαλεντίνα Κουρούμαλη και Ελισάβετ Μουρούκου, για δεύτερη συνεχή χρονιά, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εθελοντική αιμοδοσία για τους απόφοιτους μαθητές και μαθήτριες της περιοχής.

Εθελοντική αιμοδοσία (14 Ιουνίου 2022)
  Με πρωτοβουλία της Α-Γ ΕΛΜΕ και σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, κυρίες Βαλεντίνα Κουρούμαλη και Ελισάβετ Μουρούκου, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εθελοντική αιμοδοσία για τους απόφοιτους μαθητές και μαθήτριες.

Η Α-Γ ΕΛΜΕ με επιστολή της συνεχάρη τις εκπαιδευτικούς και τους/τις μαθητές/τριες για την πρωτοβουλία και τη σημαντική αυτή προσφορά τους στον συνάνθρωπο. Μπορείτε να διαβάσετε την επιστολή ΕΔΩ

Καθαρισμός της σχολικής αυλής ( Κυριακή 2 Απριλίου 2017)

Συμμετοχή του σχολείου στην πανελλαδική δράση “let’s do it Greece!”

Η καθαριότητα είναι υπόθεση όλων μας και το παράδειγμα είναι το καλύτερο μάθημα.

Σε αυτή τη κατεύθυνση, το σχολείο μας έγινε ενεργό μέλος της πανελλαδικής δράσης “Let’s do it! GREECE”, ένα πρόγραμμα υπό την αιγίδα του τμήματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας.

Η δράση έλαβε χώρα την Κυριακή 2 Απριλίου 2017 σε όλη την Ελλάδα. Το 2ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής συμμετείχε με 20μελή ομάδα εθελοντών μαθητών της Α’ τάξης.  Με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κυρία Βαλεντίνα Κουρούμαλη και με την υποστήριξη των κυριών Δέσποινας Δούκα, Υποδιευθύντριας, και Λουκίας Πρίνου, εκπαιδευτικού, καθαρίστηκε ο αύλειος χώρος του Λυκείου.

Το μήνυμα που δόθηκε, είναι ότι όλοι είμαστε συνυπεύθυνοι για τους χώρους που χρησιμοποιούμε και, ως πολιτισμένα άτομα, πιστεύουμε στην αρχή του αμοιβαίου σεβασμού.

Αρωγός μας στην προσπάθεια, τον οποίο και ευχαριστούμε, ήταν ο Δήμος Αγίας Παρασκευής, που μέσω των δομών του μας παρείχε τα υλικά καθαρισμού που αιτηθήκαμε.

Θερμά συγχαρητήρια στην εθελοντική ομάδα, γιατί “θυσίασε” το πρωινό της Κυριακής προκειμένου να προσφέρει κοινωφελές έργο αλλά και για το αποτέλεσμα της εργασίας της!

Βαλεντίνα Κουρούμαλη, ΠΕ19

Φιλανθρωπικό Μπαζάρ (27 και 28 Φεβρουαρίου 2015)

Με πρωτοβουλία μαθητών και μαθητριών της Α’ τάξης και με την βοήθεια της εκπαιδευτικού Θεοδώρας Δελλαπόρτα, στο πλαίσιο των ερευνητικών εργασιών και του θέματος που επέλεξαν – τον εθελοντισμό – , διοργανώθηκε φιλανθρωπικό μπαζάρ. Οι μαθητές/τριες πραγματοποίησαν  εκδήλωση με μουσική, χορούς κα. στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου με ανοιχτή πρόσκληση στην τοπική κοινωνία. Με τα χρήματα που συγκέντρωσαν αγόρασαν τρόφιμα και τα διέθεσαν σε ιδρύματα που φιλοξενούν παιδιά στην ευρύτερη περιοχή.