Ενημέρωση για απουσίες μαθητών

aposies

1. Η φοίτηση όλων των μαθητών χαρακτηρίζεται με πράξη του Συλλόγου των διδασκόντων καθηγητών την ημέρα που λήγουν τα μαθήματα ως επαρκής ή ανεπαρκής, με βάση το σύνολο των απουσιών που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους.

2.Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση στην περίπτωση κατά την οποία:

α) Το σύνολο των απουσιών του μαθητή, που σημειώθηκε κατά το λήγον διδακτικό έτος, δεν υπερβαίνει τις εκατόν δέκα τέσσερις (114), ανεξάρτητα από τους λόγους πραγματοποίησής τους.

β) Κατ΄ εξαίρεση, διαγράφονται και δεν προσμετρώνται απουσίες οι οποίες έγιναν για συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως ο νόμος ορίζει.

3. Οι μαθητές, των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής, προσέρχονται κανονικά στις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις του Ιουνίου.

4. Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή που σημείωσε πάνω από εκατόν δέκα τέσσερις (114) και δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις που ο νόμος ορίζει.

5. Οι μαθητές, των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής, είναι υποχρεωμένοι να επαναλάβουν τη φοίτηση στην ίδια τάξη.

6. Ο υπεύθυνος καθηγητής για την παρακολούθηση της φοίτησης των μαθητών τμήματος ή τάξεως, αφού ενημερώσει το Διευθυντή του σχολείου ότι ο μαθητής συμπλήρωσε ήδη είκοσι τέσσερις (24) απουσίες, είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τον κηδεμόνα με αποστολή e-mail ή sms ή επιστολή.

7. Η απουσία μαθητή από σχολικό περίπατο λογίζεται ως απουσία για ισάριθμες διδακτικές ώρες που αντιστοιχούν στα ωριαία μαθήματα της ημέρας του σχολικού περιπάτου. Όταν όμως ο σχολικός περίπατος πραγματοποιείται με χρήση μεταφορικού μέσου (πούλμαν) απαιτείται δήλωση του κηδεμόνα του μαθητή για τη συμμετοχή του στον περίπατο αυτό. Όλοι οι μαθητές οι οποίοι δεν συμμετέχουν στον περίπατο παραμένουν στο σχολείο και ακολουθούν ειδικά διαμορφωμένο πρόγραμμα. Αν ο μαθητής δεν προσέλθει στο σχολείο καταχωρίζονται οι απουσίες στο μαθητή.

8. Οι μαθητές που δεν θα φέρουν αθλητική περιβολή για οποιοδήποτε λόγο, εσκεμμένα και κατ’ επανάληψη, προκειμένου να αποφύγουν το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, δεν θα συμμετέχουν σ’ αυτό, θα τους καταλογίζεται απουσία, θα ενημερώνεται ο Διευθυντής του σχολείου, θα αποτελεί κριτήριο για την αξιολόγησή τους και θα λαμβάνουν γνώση οι κηδεμόνες τους.