ΕΦΗΒΟΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΔΗΜΙΑ

ΔΙΚΤΥΟ Δ.Δ.Ε. Β΄ ΑΘΗΝΑΣ «ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ-ΑΥΡΙΑΝΟΣ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΣΗ.ΜΑ.-Α.Ε.Π.)»

ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΗ ΔΡΑΣΗ 2ου ΚΑΙ 4ου ΓΕ.Λ. ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ:

«ΕΦΗΒΟΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΔΗΜΙΑ»

Στο πλαίσιο του Δικτύου «ΣΗ.ΜΑ.-Α.Ε.Π.» 2020-2021 πραγματοποιήθηκε μια ενδιαφέρουσα και επίκαιρη διασχολική δράση τμημάτων των 2ου και 4ου ΓΕ.Λ. Αγίας Παρασκευής υπό την καθοδήγηση των φιλολόγων Δήμητρας Καββαδά (2ο ΓΕ.Λ. Αγίας Παρασκευής) και Δήμητρας Μαντή (4ο ΓΕ.Λ. Αγίας Παρασκευής). Το θέμα της ήταν «Έφηβοι και Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης στην Πανδημία». Διερευνήθηκε η σχέση των εφήβων με τα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης, κυρίως κατά την περίοδο του εγκλεισμού, σύμφωνα με τις απόψεις, τα βιώματα και τη δημιουργική έκφραση του Τμήματος Α1 του 2ου ΓΕ.Λ. και του Τμήματος Β2 του 4ου ΓΕ.Λ. Αγίας Παρασκευής. Οι μαθητές των δύο συνεργαζόμενων σχολικών μονάδων συμμετείχαν στη δημιουργία δύο ξεχωριστών padlet και κάθε τμήμα ενέταξε το υλικό του σε αυτό το ψηφιακό εργαλείο. Επιπλέον, οι μαθητές του 4ου ΓΕ.Λ. δημιούργησαν και ενδιαφέρουσες ηχητικές δημοσιεύσεις (podcasts). Τέλος, φιλοτεχνήθηκε μια κοινή αφίσα όπου συμπεριλαμβάνονται οι σύνδεσμοι που παραπέμπουν στις δημιουργίες των παιδιών των δύο σχολικών μονάδων. Σημειωτέον ότι, παρά τις αντιξοότητες της περιόδου, η συνεργασία μαθητών και καθηγητριών ήταν εξαιρετική και οι μαθητές/τριες δήλωσαν ότι τους ικανοποίησε ιδιαίτερα η θεματική και η διασχολική προσέγγιση.

Για να δείτε την εργασία των μαθητών μας πατήστε ΕΔΩ