Μαρ

Συμμετοχή μαθητών σε ημερίδα για τον σχολικό εκφοβισμό

Την Παρασκευή 06/03/2015, Παγκόσμια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, μαθητές/τριες του σχολείου μας παρακολούθησαν ειδική  ημερίδα για τον σχολικό εκφοβισμό. Πρόκειται για τη δεύτερη συνάντηση  εκπαίδευσης «peer to peer education» των μαθητών και των Καθηγητών ? Συνδέσμων με τη Δ.Δ.Ε. για το Σχολικό Εκφοβισμό στο πλαίσιο του  Ευρωπαϊκού Προγράμματος ComeniusRegio 2013-2015 της Διεύθυνσης Δ.Ε. Β?  Αθήνας με τίτλο: «Εκφοβισμός των Εφήβων: Τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισης στο σχολικό περιβάλλον Ελλάδας και Κύπρου». Η εκδήλωση – ενημέρωση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα «JacquelinedeRomilly» του  Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων,όπου τα παιδιά είχαν  την ευκαιρία να γνωρίσουν συμμαθητές τους και καθηγητές από τα σχολεία  της Β΄Αθήνας και να ανταλλάξουν απόψεις για θετικές πρακτικές σχετικά  με την αντιμετώπιση της βίας στο σχολικό περιβάλλον, καθώς και να  συναντηθούν με τον Υπουργό Παιδείας κ Μπαλτά Αθανάσιο και τον  αναπληρωτή Υπουργό κ Κουράκη Τάσο.