Βραβεία-Διακρίσεις

Σχολικό Έτος 2021-2022

• Διαδικτυακός Διαγωνισμός Ερμηνευτικής Ανάγνωσης Λογοτεχνικών Κειμένων 2022 «Η Ελληνική Επανάσταση στην Ποίηση» (Κολλέγια Αθηνών-Ψυχικού- Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας, 8-9.03.22): ο μαθητής Ζερβός Χαράλαμπος  (Γ΄ Λυκείου) έλαβε το 3ο Βραβείο.
  • 14ος μαθητικός λογοτεχνικός διαγωνισμός Ποίησης 2022 Μορφωτικού Ομίλου Πετρούπολης (20.03.22): η μαθήτρια Μάζη Ειρήνη (Γ’ Λυκείου)  έλαβε το 2ο Βραβείο.
  • Στο 2ο Φεστιβάλ Νεολαίας του Δήμου Αγίας Παρασκευής ( 18 Ιουνίου) βραβεύτηκαν οι ακόλουθοι μαθητές μας:
  • 1. Βασιλειάδη Λυδία, για τις διακρίσεις της σε μαθητικούς διαγωνισμούς και στον «Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίου».
  • 2. Γρηγοριάδη Εμμανουέλα-Κυριακή, για την πολλαπλή συμμετοχή της σε Μαθητικούς Διαγωνισμούς Ευγενούς Άμιλλας.
  • 3. Ζερβός Χαράλαμπος, για τη διάκρισή του με το 3ο βραβείο Μαθητικού Διαγωνισμού Ερμηνευτικής Ανάγνωσης Λογοτεχνικών Κειμένων.
  • 4. Μάζη Ειρήνη, για τη διάκρισή της με τον 2ο έπαινο στον 14ο Μαθητικό – Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης 2022 Μορφωτικού Ομίλου Πετρούπολης.
  • 5. Φυρίγου Σμαράγδα, για τη μοναδική συμμετοχή, στη Β’ Αθηνών, στον διαγωνισμό Συγγραφής Ιστορικών Δοκιμίων «Ελ. Βενιζέλος».
  • 6. Δράση Συνεκπαίδευσης του 2ου ΓΕ.Λ. Αγ.Παρασκευής με το ΕΝΕΕΓΥΛ Αγ.Παρασκευής «Λογοτεχνία και 1821».

Σχολικό έτος 2016-17

Η μαθήτρια Άννα Μοσχόβη έλαβε το πρώτο βραβείο στον διαγωνισμό φωτογραφίας που διοργάνωσε το Γραφείο Πολιτιστικών Προγραμμάτων της ΔΔΕ Β Αθήνας. Λεπτομέρειες ΕΔΩ

Σχολικό Έτος 2015-2016

1. Οι μαθήτριες Μαριάννα Μερκούρη και Χριστιάννα Τζουγά κατέλαβαν την τρίτη θέση στον πανελλήνιο διαγωνισμό σκακιστικού σκίτσου, που διοργάνωσε για δεύτερη συνεχή χρονιά ο σκακιστικός όμιλος Καλαβρύτων. Συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας!

2. Εκτός από την ατομική βράβευση των 2 μαθητριών μας επειδή ισοψήφησαν στην 3η θέση, το σχολείο μας έλαβε ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ για τη συμμετοχή του στον 3ο Πανελλήνιο Ανοικτό Ατομικό Διαγωνισμό Σκακιστικού Σκίτσου (ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ), που πραγματοποιήθηκε στα Καλάβρυτα, στο πλαίσιο Εκδηλώσεων Μνήμης του Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος, στις 5 και 6 Δεκεμβρίου 2015. Τη διάκριση απένειμε ο Σκακιστικός Επιμορφωτικός Όμιλος Καλαβρύτων Επαρχίας (Σ.ΕΠ.Ο.Κ.Ε.). Η διάκριση οφείλεται στο γεγονός ότι 2 μαθήτριες του σχολείου μας ισοψήφησαν στην 3η θέση.

Σχολικό Έτος 2014-2015

1. Το 2ο ΓΕΛ Αγίας Παρασκευής συμμετείχε στον 75ο Πανελλήνιο Μαθηματικό διαγωνισμό Ο Θαλής που διεξήχθη την 1η Νοεμβρίου 2014 και διοργανώθηκε από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρία.  Δύο μαθητές μας της Α Λυκείου συμπεριλήφθηκαν στον κατάλογο των επιτυχόντων του διαγωνισμού. Πρόκειται για τη μαθήτρια Γιαννακοπούλου Ελένη  και το μαθητή Καραχάλιο Κωνσταντίνο.

2. Η ομάδα καλαθοσφαίρισης των αγοριών του σχολείου μας έφτασε στους οκτώ της διοργάνωσης και ένα βήμα πριν από τις τέσσερις καλύτερες ομάδες στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄Αθήνας. Συμμετείχε μαζί με άλλες 60 ομάδες σχολείων σε αγώνες όπου προκρίνονταν μια μόνο ομάδα (αγώνες knockout).