Απρ
2016

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΗΜΟΥ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 2016 – 10η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΘΗΤΙΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ

Η Αντιδημαρχία Παιδείας του Δήμου Αγίας Παρασκευής, η Ένωση Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων και η Σχολική Κοινότητα της πόλης μας συνεργάστηκαν για την υλοποίηση της Δέκατης Συνάντησης Μαθητικής Δημιουργίας (15-22 Απριλίου 2016).

Πρόκειται για σημαντικό θεσμό που αναδεικνύει τη μαθητική δημιουργία στο θέατρο, τη μουσική, το χορό, τα εικαστικά και τη φωτογραφία, ο οποίος φέτος είναι αφιερωμένος στην Ειρήνη, την Αλληλεγγύη και τους Πρόσφυγες.

Οι μαθητές του σχολείου μας, πάντοτε εραστές και εκφραστές της καλλιτεχνικής δημιουργίας και του ανθρωπισμού, συμμετέχουν στο Μαθητικό Φεστιβάλ με θεατρικό, χορό, μουσικό συγκρότημα, εικαστικές δημιουργίες και φωτογραφίες.

Συγκεκριμένα:

• Το Σάββατο 16 Απριλίου 2016 στις 19.30, στο 3ο Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής, η θεατρική μας ομάδα θα παρουσιάσει το έργο «Η μικρή μας πόλη» του Θόρντον Ουάιλντερ
  • Τη Δευτέρα 18 Απριλίου 2016 στις 20.30, θα παρουσιάσουμε το ίδιο έργο στο θέατρο του σχολείου μας, του 2ου Γενικού Λυκείου Αγίας Παρασκευής
  • Την Παρασκευή 22 Απριλίου 2016 στις 18.00 στην Κεντρική Πλατεία Αγίας Παρασκευής, το χορευτικό μας συγκρότημα θα χορέψει παραδοσιακούς χορούς και θα παίξει μουσική το μουσικό μας συγκρότημα «Starlight Melody»
  • Την Παρασκευή και το Σάββατο 15 και 16 Απριλίου 2016 στο 3ο Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής θα εκτεθούν εικαστικά έργα και φωτογραφίες μαθητών του σχολείου μας.

Ας στηρίξουμε το θεσμό! Ας επιβραβεύσουμε τους συμμαθητές μας! Ας χειροκροτήσουμε τα παιδιά μας!

ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!

Afisa_10h_mathitiki_afisa_11416